Wytyczne do składania wniosków do ASI Polska
Jakiego rodzaju projekty wspiera ASI?
W zależności od możliwości danego oddziału, ASI wspiera projekty ewangelizacyjne o charakterze działalności zdrowotnej, edukacyjnej, rodzinnej, pomocy humanitarnej i inne mieszczące się w ramach filozofii i poselstwa adwentystycznego, ze szczególnym priorytetem dla projektów angażujących młodzież w ewangelizację.
ASI wielokrotnie pośrednio wspierało różnorodne projekty w naszym kraju, wśród których wymienić można: programy „Net’98”, zakup sprzętu audiowizualnego dla zborów, zakup maszyny drukarskiej dla Fundacji Źródła Życia, materiały do nauki religii dla dzieci, materiały ewangelizacyjne „Na nowo z nadzieją”, pomoc w kredytowaniu wydania książki Wielki bój, program „Rozsiej jeden miliard” oraz wiele innych.
Złóż wniosek, a inni pomogą ci go zrealizować!
1. INFORMACJE O WNIOSKU
ASI Polska wspiera projekty, które prowadzą ludzi do bliskiego związku z Jezusem Chrystusem.
ASI Polska zdecydowanie preferuje finansowanie projektów, które:
– angażują młodzież w pracę misyjną,
– promują pracę w małych grupach,
– promują wykorzystanie poselstwa zdrowia w ewangelizacji,
– promują prowadzenie publicznych ewangelizacji przez laikat,
– mają charakter projektów „miękkich” (“programów” raczej niż “inwestycji”),
– trwają do 12 miesięcy,
– nie są kontynuacją rozpoczętego długoterminowego programu,
– nie są kosztami operacyjnymi organizacji,
– nie mają charakteru kilkudniowych wyjazdów misyjnych,
– są częścią większej, przemyślanej i zaplanowanej strategii,
– posiadają znaczący finansowy wkład własny, minimum 30%.
ASI Polska przyjmuje do realizacji wnioski od wnioskodawców, którzy:
– funkcjonują w oparciu o zasady uznane przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego,
– nie są organizacją będącą własnością Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego,
– są organizacją o charakterze non-profit funkcjonującą przez okres co najmniej jednego roku, a jej pracownicy otrzymują wynagrodzenie świadczące o ich zrozumieniu misyjnego celu organizacji, natomiast zarząd instytucji składa się w nie więcej niż 50% z członków rodziny,
– zobowiążą się, aby przedstawić szczegółowe rozliczenie z pozyskanych środków, a w razie konieczności wyrażą zgodę, aby poddać się audytowi.
Wnioskodawcy muszą być świadomi, że:
– Finansowanie różni się w zależności od projektu. Przyznana kwota dofinansowania nie koniecznie musi być równa kwocie, o jaką wnioskodawca prosił w złożonym wniosku. Zależy ona od decyzji Zarządu ASI, jak również od ilości funduszy, jaką ASI Polska pozyska od ofiarodawców.
– Wszystkie informacje zawarte we wniosku muszą być prawdziwe i dokładnie odzwierciedlać faktyczne koszty realizacji projektu. Wszystkie kwoty podane we wniosku powinny być wyrażone w PLN.
– Jeśli jakaś informacja nie jest przedstawiona, należy podać przyczynę jej braku.
– Zgłoszenie projektu wraz ze zdjęciem i ewentualnie innymi załącznikami należy wykonać przez formularz Zgłoszenie projektu misyjnego w terminie do dnia 25 kwietnia 2022 roku, oraz uzupełnić budżet projektu i inne informacje do 30 kwietnia 2022 roku. Wnioskodawca będzie poinformowany o decyzji Zarządu do dnia 30 lipca 2022 roku.
2. WYMAGANIA WNIOSKU O DOTACJĘ
Wniosek
Wypełnij “Wniosek dla projektu” lub “Wniosek dla studentów” (patrz poniżej, informacja nr 1). Wniosek wymaga informacji o wnioskującym, projekcie, budżecie, finansowaniu i grupie wdrożeniowej. Powinno to trafić do ASI Polska razem z innymi załącznikami dotyczącymi dotacji. Dodatkowo wyślij zdjęcie, które przedstawia naturę projektu i nadaje się do publikacji. Ilustracja powinna odzwierciedlać ducha projektu.
Sprawozdanie finansowe
Załącz sprawozdanie finansowe, które odzwierciedla obecny status finansowy organizacji.
Status Non-profit
Proszę dołączyć dokument urzędowy przedstawiający status non-profit waszej organizacji.
Pracownicy i członkowie zarządu
Dołączyć aktualną, kompletną listę pracowników i członków zarządu z ich adresami i zawodami.
Dokumenty założycielskie
Załącz status organizacji oraz regulamin. Ten ostatni musi wyraźnie pokazywać, że filozofia organizacji przede wszystkim jest w harmonii z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego. Musi także wykazywać, że członkami zarządu są pełnoprawni członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Status musi pokazywać, że majątek organizacji, z chwilą jej rozwiązania przejdzie do innej organizacji kontrolowanej przez Adwentystów Dnia Siódmego.
Odpowiedzialność
Odbiorca dotacji jest zobowiązany do przesyłania co pół roku raportu o postępie projektu. Natomiast
warunkiem przekazania kolejnej transzy dotacji, jest dostarczony raport z wykorzystania poprzedniej transzy otrzymanej dotacji. Końcowy raport musi być dostarczony w ciągu miesiąca po zakończeniu projektu. Raport musi opisywać, jak projekt realizował swoje cele i ocenę jego wpływu. Do każdego raportu powinny być dołączone trzy do pięciu zdjęć cyfrowych.
Odbiorca dotacji jest zobowiązany do przedstawienia pełnej dokumentacji finansowej świadczącej o tym jak dotacja została wykorzystana. Jeśli zajdzie taka potrzeba, odbiorca dotacji jest zobowiązany do wyrażenia zgody na audyt przez ASI Polska.
W przypadku stwierdzenia, że przekazane środki zostały wykorzystane niezgodnego ze złożonym wnioskiem, odbiorca dotacji jest zobowiązany do zwrócenia niewłaściwie wykorzystanych środków finansowych do ASI Polska.
Informacja nr 1: Studenci proszący o jednorazową dotację do swojej nauki lub krótko-terminowych wycieczek misyjnych, muszą jedynie wysłać „Formularz wniosku dla studentów”, zdjęcie i odpowiednie raporty.
3. FORMULARZ WNIOSKU
„Formularz wniosku o dofinansowanie dla projektów” to jest podstawowy Formularz wniosku o dofinansowanie w ASI Polska. Wymaga informacji o wnioskującym, projekcie, budżecie, dotacji, i grupie wdrożeniowej. Powinien trafić do ASI Polska, wraz z załącznikami dotyczącymi dotacji.
„Formularz wniosku o dofinansowanie dla studentów” jest uproszczoną wersją „Formularza wniosku o dofinansowanie dla projektów”. Przeznaczony jest dla studentów, które proszą o jednorazową dotacje, zwykle na swoje studia w innych szkołach misyjnych. Wymaga informacji o wnioskującym, projekcie, budżecie i dotacji.
4. LISTA KONTROLNA
Użyj listy kontrolnej by sprawdzić, czy spełniasz wszystkie wymagania.
Formularz wniosku dla projektów Lista załączników: | Formularz wniosku dla studenta (*) Lista załączników: (*) – dla studentów, które proszą o jednorazową dotację, zwykle na swoje studia w innych szkołach misyjnych. Patrz wyżej. |