Historia ASI

Jak to się zaczęło?

W jaki sposób Pan Bóg kierował samą ideą ASI?

Początki tego ruchu związane są z założeniem przez dr. Edwarda Alexandra Sutherlanda i Percy Magan Madison College – prywatnej szkoły niebędącej częścią oficjalnych struktur kościoła i utrzymującej się w oparciu o pozyskane przez samą siebie środki (z jęz. ang.: self-supporting). Powstała ona w 1904 roku w pobliżu Nashville, w stanie Tennesee, pod kierownictwem Ellen G. White, która była przekonana, iż praca typu self-supporting spełnia w kościele szczególną rolę. Mimo początkowych trudności, szkoła ta wkrótce rozrosła się i zaczęto zakładać szkoły satelitarne i inne instytucje samofinansujące się w całym kraju. Raz w roku odbywał się zjazd gromadzący wszystkie ówcześnie istniejące instytucje typu self-supporting: szkoły, sanatoria, domy opieki i inne instytucje misyjne. Taki właśnie był początek dorocznych zjazdów ASI.

Na jesiennej radzie w 1945 r. Generalna Konferencja poleciła zorganizowanie stowarzyszenia w celu zjednoczenia instytucji samofinansujących się. W marcu 1947 r. w Cincinnati, w Ohio, doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli 25-ciu instytucji działających poza strukturami kościoła, gdzie zorganizowano Stowarzyszenie Adwentystycznych Instytucji Self-Supporting. Oprócz nich w skład Stowarzyszenia weszli przedstawiciele Generalnej Konferencji oraz unii. Dr. Edwarda Alexandra Sutherlanda wybrano na pierwszego prezesa tej organizacji, a dr Wayne McFarland został pierwszym jej sekretarzem. W miarę upływu lat Stowarzyszenie rozwijało się, włączając również ludzi prowadzących własne firmy o charakterze komercyjnym. Dzisiaj członkowie ASI stanowią unikalny przekrój osób, pochodzących z kręgów adwentystycznych, których celem jest przekazywać światu miłość Jezusa.

W jaki sposób Pan Bóg powołał do istnienia ASI w Polsce?

Od kilku lat w konferencjach ASI, odbywających się w Czechach i Stanach Zjednoczonych, biorą udział adwentyści z Polski. Zainspirowani tymi spotkaniami i nadzwyczajnymi efektami działań prowadzonych przez ASI, postanowili doprowadzić oni do powstania polskiego oddziału Stowarzyszenia.

Komentarze są zamknięte.

  • O ASI…

    Nie musisz być pastorem czy zawodowym kolporterem, aby być misjonarzem. ASI zrzesza wyznawców Kościoła (nie tylko przedsiębiorców) pragnących słowem i czynem dzielić się Chrystusem w miejscu swojej pracy... czytaj więcej
  • Newsletter

    Podaj swój email, aby otrzymywać aktualności ASI Polska w postaci e-Newslettera:

^ Do Góry