Relacja z II Kongresu ASI Polska (2011)

[blockquote]„Kongres ASI w tym roku był dla mnie wyjątkowym przeżyciem duchowym. Cudowny, wszechmogący Bóg, który uczynił wszystko tak pięknym i doskonałym, wzbudzał zachwyt przez cały czas trwania Kongresu. Myśli związane z wielkością i wspaniałością Boga stale mi towarzyszyły. Geniusz stwórczy oraz zbawcze poświęcenie naszego Pana było ukazane w tak piękny i poruszający sposób, że chwytało za serce i wyciskało łzy z oczu!” Grażyna Kuczek.[/blockquote]

„Rozkoszuj się Panem”

Te słowa były mottem II Kongresu ASI Polska, który odbył się w Zawierciu w dniach 8-11.12.2011 r. Nie można było o tym nie mówić, skoro na I Kongresie nasz Pan objawił swoją chwałę w tak cudowny sposób i pozwolił nam zebrać fundusze na projekty misyjne z całego kraju! Dał nam dużo ponad nasze spodziewanie, dlatego rozkoszowanie się Panem i wywyższenie Jego jako Dawcy wszystkiego przyświecało każdemu punktowi programu podczas tegorocznego kongresu.

Program

Głównym mówcą był brat Jiri Moskala, który jest doktorem teologii, wykładowcą na Andrews University, autorem wielu artykułów i książek. Wiedzą teologiczną i osobistym zachwytem nad Zbawicielem, współpracując z tłumaczem – pastorem Romanem Chalupką, inspirował zebranych do jeszcze większego oddawania chwały Bogu oraz służenia Mu.

Pozostali mówcy dopełnili duchowy program refleksjami o tym, jak możemy – jako wspaniałe dzieło Bożych rąk, służyć zgodnie ze swymi darami w różnych gałęziach ewangelizacji. Jak rozkoszować się Panem, rozpoznając swoje powołanie do współpracy z Duchem Świętym w czasach końca?

Oprócz słowa mówionego, program uświetniły występy solistów, zespołów oraz dzieci. W sobotni wieczór koncertował zespół Emaus, opowiadając doświadczenia ze swojej działalności misyjnej. Dla dzieci przygotowane były oddzielne zajęcia wzbudzające wartości duchowe i moralne, a także zachęcające do ofiarności dla Pana. Ostatniego dnia kongresu odbyło się również walne zgromadzenie członków ASI otwarte dla wszystkich zainteresowanych, podczas którego można było więcej dowiedzieć się o idei, funkcjonowaniu i strukturach ASI Polska.

Całość programu przeplatana była fragmentami filmów ukazujących Boga jako Stwórcę, dostojnymi tekstami Słowa Bożego oraz wieloma modlitwami o obecność Ducha Świętego nie tylko na Kongresie, ale także w naszej misji, w życiu codziennym.

Misja

Ponieważ był to kongres o charakterze misyjnym, zagadnienia szeroko pojętej ewangelizacji były tu kluczowymi. „Już drugi raz Pan dał mi możliwość uczestniczenia w kongresie ASI Polska. Jakoś tak dobrze się składa, że dzięki Bogu zawsze, gdzie mowa o misji i gdzie jest jej rzeczywiste wykonywanie, mogę być obok. Może dlatego, że sam kocham misję i pragnę być w niej stale zaangażowany? Pewnie tak. Myśleliśmy o tym, jak to będzie, skoro w Zawierciu w tym roku było nas mniej niż rok temu w Warszawie, ale jak się okazuje, to nie ma znaczenia. Wciąż jest wielu tych, którzy kochają innych ludzi i szczerze pragną do nich dotrzeć z wieścią o ich Jezusie, o ich doświadczeniu Jego obecności w życiu. A dobrze wiemy, że takich osób jest znacznie więcej niż tych obecnych na kongresie, a w większości są to ludzie młodzi. Tak więc przekonuje mnie to, że cokolwiek by się nie działo, Boże dzieło pójdzie do przodu. I za to chwała niechaj będzie Panu.

Oczywiście, misja nie była jedynie „dobrym życzeniem” tych, którzy o misji lubią tylko mówić. To były konkretne sprawozdania z tego, co wykonano w ostatnim roku, były wystawy obrazujące działania i plany, to było forum nowych pomysłów oraz konkretne działania wśród ludzi. Bo misja, jeśli jest w nas miłość do niej i pragnienie jej rozwijania, staje się w naturalny sposób częścią życia, a więc nie tyle wydarzeniem, ile normalną zwykłą codziennością. I chyba właśnie o to chodzi. A jeśli służy temu w tak wyrazisty sposób ASI, starajmy się z tego korzystać, wspierać to i dać się temu porwać.” Roman Chalupka.

Oprócz bardzo budujących sprawozdań z 2011 roku (Zespół All4Him – „Zapytaj tych, co Go znają”, Andrzej Sieja – obóz rowerowy, Grupa Misyjna Trzej Aniołowie – 30 obozów, Grzegorz Trzpil – Biblia dla skazanych, Tomasz Majewski – serwis Odkrycia.org), można było poznać i poczuć się zainspirowanym NOWYMI przedstawionymi projektami na 2012 rok (Andrzej Sieja – obóz rowerowy, Młodzieżowy Ośrodek Misyjny w Bytonii, Studio ADeeS – misja medialna z Jezusem, GM3A – różne rodzaje obozów, Ogólnopolski Kamp Misyjny).

Każdy uczestnik Kongresu mógł też wziąć udział w praktycznej misji od drzwi do drzwi, która miała miejsce po sobotnim nabożeństwie.

Cel kongresu

„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o idei ASI, zastanawiałem się nad rolą takiej organizacji. Czy nie jest to jeszcze jedna nadbudowa administracyjna? Czy nie rozproszy oddolnych inicjatyw? Ale to właśnie w nazwie Adwentystyczne Stowarzyszenie Inicjatyw znajduje się sedno tej idei. Czyli jeśli masz inicjatywę lub szukasz motywacji do działania, powinieneś być na kongresie ASI! Działalność ASI dotyczy inspiracji i znajdowania tego, co może sprawić, że nasze życie stanie się aktywne i przynosi dobro dla nas samych i drugiego człowieka. (…) Po sobotnim uroczystym nabożeństwie odczytano kwotę zebranych środków na projekty misyjne… i tu muszę powiedzieć, że w dobie wielu problemów, kryzysu autorytetów, moralności, kryzysu ekonomicznego, serca wielu ludzi pozostają bardzo wrażliwe na miłość naszego Zbawiciela.” Marek Rusek.

ASI Polska jest Bożym środkiem do harmonijnego działania, gdzie RAZEM tworzymy wspólną misję. Jest punktem, w którym stykają się różne pomysły misyjne, dary i talenty, połączone ze szczerymi sercami ofiarującymi swe środki materialne. Nie ma tu więc miejsca na podział między tymi, którzy dają i tymi, którzy otrzymują, wszyscy bowiem stoimy przed Bogiem, jako ci, którzy z wdzięczności dla Dawcy wszystkiego, Jemu pragną ofiarować to, co On sam nam dał.

E. White napisała, że Bóg „dał środki w ręce ludzi, aby Jego Boskie dary przepływały ludzkimi kanałami i pomagały spełnić zadania wyznaczone nam w dziele ratowania ludzi” (Rozsądne szafarstwo, s. 9). Odczuwając święty obowiązek, a zarazem wspaniały przywilej współpracy z Bogiem, zebraliśmy dary i deklaracje darów na łączną kwotę 125 250zł, która w całości będzie przekazana na projekty misyjne w 2012 roku.

Możesz to przeżyć

Tych, którzy nie uczestniczyli w II Kongresie ASI Polska, zachęcamy do wysłuchania nagrań. Lista znajduje się na dole strony.

Wciąż można również wpłacać środki na projekty misyjne 2012 na konto:

dla przelewów polskich
ING Bank Śląski S.A.
87 1050 1520 1000 0023 5227 2153

dla przelewów z zagranicy
ING Bank Śląski S.A.
SWIFT CODE: INGBPLPW PL 87 1050 1520 1000 0023 5227 2153

Alicja Bylina

Więcej:

Zarejestruj się na Kongres 2023

Posiłki  Siostra Renata Parma będzie kierować wyżywieniem w trakcie nadchodzącego kongresu ASI Polska. Posiłki będą wegetariańskie.  Jeśli jesteś zainteresowany wyżywieniem na kongresie, prosimy o wypełnienie

Kongres 2023 w Jeleniej Górze

Organizacja Kongresu ASI Polska w roku 2023 planowana jest w Diecezji Zachodniej, prawdopodobnie w nowo wyremontowanym budynku Kościoła ADS w Jeleniej Górze. Pamiętaj, aby już

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Używamy plików cookie, aby nasza strona mogła prawidłowo funkcjonować. Więcej informacji