Wspomnienia z VIII Kongresu 2017 w Bytomiu

Mówca główny wraz z tłumaczką

Mówca główny wraz z tłumaczką

Grudzień to dla wielu z nas czas noworocznych postanowień. Dobrze jest, gdy zmiany te zachodzą przy wyraźnym szepcie Ducha Świętego, dobrej muzyce i uśmiechniętych twarzach przyjaciół. Właśnie tak jest co roku i tak właśnie było na corocznym Kongresie ASI. To bardzo dobry czas, by zaplanować swoje miejsce w Kościele w kolejnym roku, by zainspirować się do działań misyjnych: tych małych – indywidualnych, i tych wielkich – z koniecznym dofinansowaniem i sztabem wolontariuszy.
Mimo plotek i pogłosek krążących na temat Adwentystycznego Stowarzyszenia Inicjatyw (ASI), muszę Ci, Czytelniku, wyjaśnić, że jeżeli nie byłeś w dniach 7-10 grudnia 2018 w Bytomiu, to nie oznacza to wcale, że nie posiadasz własnej firmy. ASI jest kongresem dla wszystkich chrześcijan, nie tylko tych, którzy posiadają własne biznesy, ani tych, którzy zarabiają powyżej 10 tys. miesięcznie. Kongres ASI to pełne Ducha Świętego misyjne spotkanie dla każdego!
Kongres rozpoczął się już w czwartek. Trudno być na Śląsku i nie docenić serca tego miejsca, a Śląsk serce ma nie gdzie indziej, jak pod ziemią. Nie musi ono być czarne od węgla – może być również związane ze srebrem. Taka właśnie była wycieczka do Tarnowskich Gór i znajdującej się tam kopalni srebra. Gdy już docenimy Śląsk z innej perspektywy i poczujemy się w jego progach dobrze, nie zostaje nic innego, jak zasiąść wygodnie na swym krześle i wsłuchać się w wykłady jednego z gości, którym był Alexey Ostapenko.

Alexey jest dyrektorem Ukraińskiego Centrum Medycznego, w 100% oddanym w swojej pracy i służbie Bogu. Co ciekawe – nie namawiał nas jednak do porzucenia swego miejsca pracy, ale do znalezienia sposobu, aby głosić ewangelię właśnie tam, gdzie się znajdujemy i gdzie znajduje się nasze miejsce pracy czy szkoły. Tej samej myśli był również główny mówca Kongresu pastor Raafat Kamal, który podkreślał, aby skupić się na misji wśród swoich przyjaciół i sąsiadów, dokładnie tam gdzie mieszkamy i gdzie posłał nas Bóg. Myśli te dobitnie uwypukliło krótkie kazanie przewodniczącego diecezji południowej, pastora Vasyla Bostana, przypominające, że do wszelkich działań misyjnych potrzeba nam Ducha Świętego. Bez niego nasze największe poświęcenie spełznie na niczym.
Wśród prelegentów nie można zapomnieć o naszych rodakach. Mogliśmy uczestniczyć w warsztatach Małgorzaty Rykuckiej o wsparciu i motywacji, Moniki Anulak o potencjale tkwiących w nas, chrześcijanach, oraz Marka Vogt-Goliasz na temat misji w Internecie.
Sobota wydaje się być punktem kulminacyjnym podczas trwania Kongresu. Corocznie podczas sobotniego nabożeństwa zostają zebrane dary oraz deklaracje wpłat środków, które zostaną przeznaczone na wsparcie misji. Zachętą do wsparcia ewangelizacji były i nadal są niezwykłe doświadczenia realizacji projektów misyjnych z zeszłego roku. Gdyby nie dofinansowanie wielu projektów bylibyśmy ubożsi o kilka kilogramów doświadczeń i nowych członków Kościoła. Czy to nie wspaniałe, że Bóg może używać nasze ręce i środki do pracy dla Niego, choć sam jest o wiele bogatszy i wykonałby pracę o niebo lepiej niż my?

W tym roku walczyliśmy wszyscy o dofinansowanie czternastu projektów: małych na kwotę kilku tysięcy każdy i tych dużych na kwotę kilkudziesięciu tysięcy. Nie było wśród nich gorszych czy lepszych projektów. Jedne dotyczyły zdrowia, inne dzieci, jeszcze inne pracy w Internecie – wszystkie mają jeden cel: przyciągnąć jak najwięcej osób do Chrystusa! Gdy popołudniową porą została odczytana kwota zebrana na ich dofinansowanie, słychać było tylko piszczące z radości dzieci bawiące się w kąciku malucha. Cała sala z zapartym tchem czekała na informację, że w tym roku Pan Bóg dostarczy środków na wykonanie zaplanowanych działań misyjnych! Udało się! W chwili pisania tej relacji kwota zebranych środków to nieco ponad 165 000 zł.
Jeżeli masz wrażenie, że coś Cię ominęło, spóźniłeś się, a chciałeś tam być, pomóc, jeszcze nic straconego. Możesz wysłuchać wykładów i prelekcji dzięki nadzieja.tv, a na stronie asi.org.pl złożyć dar, który zostanie przekazany na wsparcie projektów misyjnych!
Sandra Początek

Zobacz playlistę z wideo-relacji z VIII Kongresu ASI Polska 2017 w Bytomiu.

Więcej:

Zarejestruj się na Kongres 2023

Posiłki  Siostra Renata Parma będzie kierować wyżywieniem w trakcie nadchodzącego kongresu ASI Polska. Posiłki będą wegetariańskie.  Jeśli jesteś zainteresowany wyżywieniem na kongresie, prosimy o wypełnienie

Kongres 2023 w Jeleniej Górze

Organizacja Kongresu ASI Polska w roku 2023 planowana jest w Diecezji Zachodniej, prawdopodobnie w nowo wyremontowanym budynku Kościoła ADS w Jeleniej Górze. Pamiętaj, aby już

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Używamy plików cookie, aby nasza strona mogła prawidłowo funkcjonować. Więcej informacji