1617 Chór Adventus – Misja przez śpiew i słowo mówione – raport

1617-raport-1

Chór „Adventus” pod batutą Mariusza Gebla rozpoczął swoją działalność w roku 2012, a tworzy go około 20-25 chórzystek. Naszą akompaniatorką jest Marta Gillner, a Słowem Bożym i poezją religijną dzieli się prowadząca jednocześnie koncerty Anna Samusionek.
Naszym pomysłem na misję było połączenie słowa śpiewanego z mówionym w postaci wierszy o treści religijnej, w tym Psalmów, jak i słów ewangelii podanych przez zaproszonych do współpracy pastorów. Tak powstał projekt współfinansowany przez ASI Polska „Misja przez śpiew i słowo mówione”.
Aby zostawić naszych słuchaczy nie tylko z zadumą po spotkaniu z muzyką klasyczną i doskonałą poezją, ale także z czymś, co dawałoby możliwość lepszego poznania Boga, postanowiliśmy po koncertach rozdawać książki i audiobooki Droga do Chrystusa (czytane notabene przez Anię Samusionek).
W okresie 10 miesięcy trwania projektu mogliśmy z Bożą pomocą wystąpić w następujących miejscach:
– 12 marca – Warszawa, udział w koncercie dla Patryka Fiuka
– 26 marca – Częstochowa, udział w Festiwalu Hosanna
– 24 kwietnia – Puławy, koncert charytatywny w Domu Kultury
– 14 maja – Warszawa, koncert inaugurujący Wystawę Biblii
– 4 czerwca – Warszawa, oprawa muzyczna chrztu świętego
– 11 czerwca – Gdańsk, koncert w kościele ADS
– 18 czerwca – Podkowa Leśna, koncert w kościele ADS
– 15 października – Radom, koncert z okazji jubileuszu zboru
– 22 października – Podkowa Leśna, występ podczas jubileuszu WSTH
– (28 października – 1 listopada – zgrupowanie w Wiśle)
– 29 października – Jaworze, oprawa muzyczna nabożeństwa
– 29 października – Skoczów, koncert w kościele ADS
– 30 października – Cieszyn, koncert w Domu Kultury
– 1 listopada – Bielsko-Biała, koncert w Domu Opieki Samarytanin
– 20 listopada – Orla, koncert w starej synagodze
– 20 listopada – Bielsk Podlaski, koncert w Domu Kultury
– 17 grudnia – Warszawa, oprawa muzyczna chrztu świętego.
Na każdym z koncertów było średnio ponad 50 osób zasłuchanych zarówno w melodie pieśni, jak i słowa poezji, fragmenty Pisma Świętego i Drogi do Chrystusa.
Rozpowszechniliśmy przy tej okazji około 50-ciu książek i 30-stu audiobooków. Naszych koncertów na żywo słuchało zatem ponad 500 osób, wiele razy jednak występy chóru były zamieszczane w Internecie, tak więc grono naszych słuchaczy jest większe.
Śpiewaliśmy w przeróżnych miejscach, ale szczególnie wspominamy dwa koncerty: jeden ze względu na zupełnie nietypowe warunki, drugi zaś – nietypową publiczność.
Ten pierwszy odbył się w starej żydowskiej, nieczynnej już synagodze, położonej w miejscowości Orla na Podlasiu. Atmosfera niezwykłej, pięknej niegdyś, a teraz pozostającej w ruinie budowli, temperatura panująca w listopadzie w jej nieogrzewanym wnętrzu, a jednocześnie gorące przyjęcie nas przez gospodarzy sprawiły, że koncertu tego nie da się zapomnieć.
Drugi to koncert w Domu Opieki „Samarytanin” w Bielsku-Białej. Pierwszy raz śpiewaliśmy dla tak niecodziennej publiczności. W naszej pamięci uwieczniła się scena, gdy jedna z chórzystek, Grażynka Szambelan, śpiewała swój piękny utwór ze słowami: „Światło rozproszy zły mrok”, a pewna starsza pani na widowni podchwyciła pieśń i drżącym głosem, ale pełną piersią, z uniesieniem i łzami w oczach śpiewała razem z nią. Było to nieprawdopodobnie wzruszające potwierdzenie tego, że muzyka ma wielką moc, kruszy skały serc, a możliwość wykonywania tej służby jest ogromnym przywilejem. Jesteśmy Bogu za ten dar ogromnie wdzięczni.

[separator line=”yes”]
Relacje wideo z występów chóru Adventus:
– Warszawa, koncert w czasie Nocy Muzeów–Wystawy Biblii – 14 V 2016,
obejrzyj wideo

– Gdańsk, „Uwielbiam miłość niepojętą” – 11 VI 2016
obejrzyj wideo

– Radom, koncert z okazji jubileuszu zboru – 15 X 2016
obejrzyj wideo

– Skoczów, koncert w kościele ADS – 29 X 2016
obejrzyj wideo

[separator line=”yes”]

Zobacz projekt!

Więcej:

Termin następnego kongresu? Zagłosuj

Naszym gorącym pragnieniem jest to, aby kolejny Kongres w roku 2022 mógł mieć formę fizycznego spotkania. Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że w cieplejszym czasie ograniczenia

Projekty misyjne na rok 2022

2202 nadzieja.tv — Pomagaj sobie i innym — 2022 Praca przez media stanowi bardzo ważny dział misji, wywierający wpływ na setki tysięcy ludzi. Dzięki niej

Zobacz program Kongresu 2021

Program Ramowy XII Kogresu ASI Polska 10-11 grudnia 2021 r. nadzieja.tv PIĄTEK, 10 grudnia 2021 15.30 – 16.45 – BLOK I – Rozpoczęcie XII Kongresu

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Używamy plików cookie, aby nasza strona mogła prawidłowo funkcjonować. Więcej informacji