Wspomnienia z III Kongresu Adwentystycznego Stowarzyszenia Inicjatyw

III-kongres-asi-wspomnienia

„Nie będziesz żałować” – tymi słowami byłam zachęcana do wzięcia udziału w Kongresie ASI w Poznaniu. Muszę przyznać, że gdybym wiedziała co mnie czeka, wcale nie trzeba byłoby mnie zachęcać. Choć z drugiej strony, po zakończeniu Kongresu okazało się, że jednak żałuję. Żałuję, że Kongres trwał tak krótko, że nasi goście tak szybko wyjechali, że nie byłam na poprzednich Kongresach i że na następny przyjdzie mi czekać rok. Dlaczego? Mogłabym powiedzieć, że to trzeba przeżyć żeby zrozumieć, ale mimo to postaram się podzielić tym, co przeżyłam.


[pullquote position=”right”] idea ASI jest pociągająca… [/pullquote] Sama idea ASI jest pociągająca. W naszym Kościele jest wielu ludzi, którzy mają zapał i świetne pomysły na to jak pokazać innym Bożą miłość, jak zaproponować przyjaźń z Bogiem ludziom, których mijamy na ulicy, których spotykamy w pracy, w szkole, jak przedstawić im radość chodzenia z Bogiem i czerpania z jego obietnic – jak czynić ludzi uczniami Jezusa. Jednak Bóg pragnie by w realizacji tych planów brał udział cały Kościół, wykorzystując te dary, które posiadają członkowie Kościoła, poprzez wsparcie w modlitwie, zachęcanie, gościnność, uśmiech, organizowanie poszczególnych działań, tłumaczenie. Te i wiele innych darów, które są przez Boga dane Kościołowi można było dostrzec w trakcie Kongresu.

Jednym z takich darów jest też ochotne serce w łożeniu środków pieniężnych. Do realizacji w 2013 roku wybrano 7 projektów – inicjatyw, na łączną kwotę 100 tys. zł, dodatkowo założono rezerwę na dalsze projekty w wysokości 30 tys. zł. Od dziecka byłam wielokrotnie świadkiem zbieranie darów na różne cele, ale takie skupienie i powagę, jak w czasie zbierania darów na realizację projektów misyjnych w czasie Kongresu ASI, przeżyłam po raz pierwszy w życiu. Ktoś skomentował, że wzruszające były szepty małżonków uzgadniających swój dar, ale mnie się zdawało, że było słychać szept samego Ducha Świętego, o którego radę prosili zgromadzeni. Wierzę, że były tam osoby, które w tym momencie postanowiły zrezygnować z samowystarczalności, a oddając więcej niż po ludzku myśląc powinni, postanowili uchwycić się obietnicy, że to Bóg zaspokoi ich wszelką potrzebę. Zebraliśmy ponad 177 tys. zł. Ogromnym przywilejem wspólnoty chrześcijańskiej jest współdziałanie ku dobremu, a potem wdzięczność za Boże błogosławieństwo i radość doświadczeń z Bogiem.

[pullquote position=”right”] Zebraliśmy ponad 177 tys. zł. [/pullquote] Wydarzeniem Kongresu były kazania Franka Fourniera. Tematem jaki przewijał się we wszystkich kazaniach, a było ich 5, było Prawo Miłości – zachęta do rozkoszowania się przykazaniami Bożymi dzięki przyjęciu Bożej oferty zbawienia na podstawie obietnicy. Frank zadawał nam wiele pytań, np. czy łatwo jest przestrzegać przykazania czy trudno? Pytania pomocnicze: Czy łatwo jest wielbłądowi przejść przez ucho od igły? Czy łatwo było zdobyć Ziemię Obiecaną? Czy ciężko jest zrobić to, co ktoś inny obiecał zrobić za nas? Oto niektóre myśli z kazań. Trudno jest osiągnąć zbawienie gdy ufamy sami sobie – temu co posiadamy, kim jesteśmy. Gdy tracimy zaufanie do samych siebie, wtedy Bóg może coś zrobić w nas. Zachowywanie przykazań z miłości, gdy obok nas jest Jezus, to jak podróż dwojga zakochanych osób – są tak na sobie skupieni, że nawet nie zwracają uwagi na trudy podróży. Jezus obiecuje – gdy się we mnie zakochasz, przykazania moje staną się dla Ciebie rozkoszą. My sami nie damy rady przestrzegać przykazań, ale dla Boga wszystko jest możliwe. Skorzystajmy z wiary jak z lassa, którym złapiemy Boże obietnice. To czego potrzebujemy to walka o wiarę. Wiara objawia się poprzez decyzje jakie podejmujemy. Pomoc nie przychodzi, bo nie ma decyzji. Jeśli chcesz uwolnić się od grzechu podejmij decyzję, że Bóg może to uczynić w twoim życiu. Frank Fournier podzielił się również swoim osobistym doświadczeniem życiowym prowadzenia Bożego, w szczególności nauki pokory i polegania na Bogu w słabościach.

Błogosławieństwem było również osobiste świadectwo Krisa Lenarta, którym podzielił się z nami w piątkowe przedpołudnie. Tekstem przewodnim Krisa był tekst z Przyp. 3,5-6: „Zaufaj Panu z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie! Pamiętaj o nim na wszystkich swoich drogach, a On prostować będzie twoje ścieżki.” Bóg prowadzi, przygotowuje dla nas plan zanim my go zrozumiemy. Bóg działa i jest w stanie użyć twojej pokornej modlitwy. Nie walcz – módl się, Bóg może zmienić ciebie. Na podsumowanie Kris stwierdził: „Bycie z Bogiem nigdy nie jest nudne”. Do powyższych myśli Kris Lenart nawiązał również w czasie apelu misyjnego w sobotę mówiąc: „Bóg powiedział: IDŹ! Wejdź w głęboką wodę. Skoro mówisz: tak, to dlaczego nie idziesz?” I Kris poszedł, zaraz po obiedzie poszedł na spotkanie z poznaniakami, był sam, nie znał języka polskiego ale spotkał osoby, z którymi mógł rozmawiać o Bogu, dzielić się swoim świadectwem wiary.

Nie sposób nie wspomnieć o chwilach uwielbienia Boga muzyką. Ukojeniem po całotygodniowej krzątaninie był koncert przygotowany na przywitanie sabatu – czytanie psalmu 119 przeplatane było utworami granymi na flecie, skrzypcach, pianinie. Natomiast wieczorny sobotni koncert zespołu „Fileo” nazwałam na własne potrzeby „pieniami anielskim”. Jedna z osób, zaproszonych właśnie na ten koncert, powiedziała, że taka harmonia głosów jest rzadko spotykana, a takich tekstów, wprost z Pisma Świętego, to żaden zespół nie śpiewa.

W niedzielę, wykładem pt. „Prawdziwa edukacja” podzielił się z nami Łukasz Romanowski. Zaciekawiło mnie zwłaszcza porównanie posągu z księgi Daniela do dorobku poszczególnych kultur, cywilizacji, według których ludzie żyją – w kontraście do filozofii, logiki i poznania Kamienia, wg której my powinniśmy żyć. Niesamowite było również porównanie dwóch systemów nauczania: hebrajskiego i greckiego. System hebrajski prowadzi do działania i łączy ludzi, tutaj wiedza prowadzi do pokory, a celem jest życie wieczne. System grecki to relatywizm czasu i Boga oraz triumf przyjemności.

Wykład Jerzego Gubernatora: „Wpływ diety na powstawanie nowotworów” był bezapelacyjnie rewelacyjny. Miałam okazję słuchać różnych wykładowców uniwersyteckich z dziedziny dietetyki, ale ten wykład był unikalny. Bardzo dobrze zapamiętałam m.in. to, że w profilaktyce antynowotworowej dobre efekty dla zdrowia przynosi dobrze pogryziona surówka ze świeżej kapusty.

Na zakończenie pragnę podziękować Bogu za to, że na parę dni oderwałam się od ziemi, a ponadto uwielbiam Boga za wszystkie te osoby, które zaangażowały się w projekty realizowane przy wsparciu ASI oraz za tych kochanych braci i siostry, którzy przyjechali na Kongres i którzy ciężko pracowali przy jego organizacji.

Aha, jakby ktoś Was zapraszał do przyjazdu na kolejny Kongres ASI, to nie dajcie się prosić – jedźcie, gdziekolwiek to będzie.

Renata Bagier-Lewandowska

[highlight_content]

III Kongres ASI Polska miał miejsce w dniach 6-9 grudnia 2012, w Poznaniu. Więcej informacji na ten temat:

Kongres 2012

[/highlight_content]

[separator line=”yes”]

Więcej:

Zarejestruj się na Kongres 2023

Posiłki  Siostra Renata Parma będzie kierować wyżywieniem w trakcie nadchodzącego kongresu ASI Polska. Posiłki będą wegetariańskie.  Jeśli jesteś zainteresowany wyżywieniem na kongresie, prosimy o wypełnienie

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Używamy plików cookie, aby nasza strona mogła prawidłowo funkcjonować. Więcej informacji