1403 Mobilna misja TV i dostęp do archiwum – Raport (1)

1403-raport-1

Rok 2014 rozpoczęliśmy uruchamiając internetowe archiwum radiowe w serwisie SoundCloud, gdzie będziemy sukcesywnie przenosić wersje dźwiękowe wydarzeń w Podkowie Leśnej (obecne i przeszłe). W tej chwili są już dostępne wszystkie koncerty muzyczne w jakości płyt CD do pobrania np. na urządzenia przenośne (mobilne), jak również do słuchania w technologii tzw. streaming’u bezpośrednio na urządzenia (Windows Phone, iOS czy Android). Nie wszyscy wiedzą, że grała u nas np. orkiestra symfoniczna, czy odbywały się koncerty akustyczne.

W kolejnym roku produkcyjnym wystartowały dwa nowe programy na żywo. Pierwszy to emitowane od końca stycznia br. w każdy piątek Od słowa do Słowa, jaki pierwotnie był planowany jako audycja na rozpoczęcie szabatu. Jest to ok. 25-minutowe studium Biblii z pastorem lokalnego zboru lub pastorem występującym gościnnie, a następnie dyskusja na czacie z widzami, gdzie prowadzący odpowiada na pytania podczas trwania programu. Druga 90-minutowa audycja nadawana w niedzielę wieczorem od początku marca br., pt. Czy warto jeszcze w coś wierzyć?, jest pierwszym programem w Polsce opartym w całości o tzw. 28 zasad Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Każde spotkanie to prelekcja zdrowotna na wybrany temat, wykład zaproszonego pastora, a następnie dyskusja na żywo z zaproszonymi do studia gośćmi i odpowiedzi na pytania widzów, jakie napływają podczas programu poprzez działający w tym czasie czat. Na potrzeby tych obu programów dostosowaliśmy salę zawieszając niebieskie tło oraz montując nowe oświetlenie podłogowe, jak również wymieniając drewnianą, przestarzałą kazalnicę na nową z plexiglasu z logo Kościoła. W tym kwartale wyemitowaliśmy 13 odcinków lekcji biblijnych na wideo, 13 pełnych nabożeństw sobotnich oraz 9 audycji Od słowa do Słowa i 5 audycji Czy warto jeszcze w coś wierzyć?. Oba ostatnie programy gromadziły około 180-osobową widownię w internecie oraz uśredniając odpowiednio 100 i 350 widzów na odcinek udostępniony w naszym archiwum wideo. Nasza stacja produkowała więc w tygodniu (licząc od marca br.) aż cztery audycje na żywo: rejestrację szkoły sobotniej we wtorek, studium biblijne w piątek, nabożeństwo w sobotę i wykłady biblijno-zdrowotne w niedzielę. Poza tym w tygodniu emitowała programy zarejestrowane wcześniej, których trzon stanowiły lekcje szkoły sobotniej rejestrowane od roku 2011, a w weekendy również fabularne filmy religijne i społeczne dotykające problemów współczesnego człowieka. W lutym odbyło się szkolenie dla zainteresowanych włączeniem się w działania techniczne nadzieja.tv, dzięki czemu pozyskaliśmy do pomocy dwie nowe osoby.

Dla Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej zrealizowaliśmy na wideo dwie konferencje oraz wyjazd studyjny. Pierwsza konferencja odbyła się pod koniec lutego br. z udziałem Byard’a Parksa, misjonarza na co dzień pracującego w Turcji. Mieliśmy także okazję do zarejestrowania specjalnego przesłania Parksa do uczestników Zjazdu Młodzieży Diecezji Wschodniej “Tożsamość” z prelegentem Paulem King Brownem, jaki odbył się na początku marca br., który również był przez nas rejestrowany i transmitowany na żywo do internetu (wraz z wieczornym koncertem All4Him). Druga konferencja to szczególne wykłady emerytowanego pastora i administratora kościelnego Dona Reynolds’a, jaki miał okazję przez kilka dni przemawiać do zgromadzonych pracowników Kościoła i zaproszonych gości. Pod koniec marca nasza ekipa zarejestrowała również wyjazd studyjny po kraju śladami bytności pioniera misji adwentystycznej w Europie, Michała Beliny-Czechowskiego, z czego powstanie odrębny film dla potrzeb szkoły.

Osobiste doświadczenie:

Choć nasi widzowie interesują się religią i sprawami duchowymi, to na uruchomionym czacie podczas serii pt. “Czy warto jeszcze coś wierzyć?”, mieliśmy okazję spotkać typowe osoby świeckie, jakie z zainteresowaniem, ale i ze swadą odnosiły się do treści poruszanych podczas programów. Interesującym przypadkiem był jeden z uczestników, jaki z audycji na audycję zmieniał zapatrywania jak i na kwestie zdrowia, tak i prawdę o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. W pewnym momencie doszło do tego, że strofował na forum osoby, jakie pozwalały sobie na różne kąśliwe uwagi co do treści programu czy prelegenta, choć sam na początku czynił podobnie. Modlimy się o to, aby mógł się nawrócić. Przed, jak i po każdym z programów cała ekipa związana z realizacją zanosiła prośby do Boga za naszych widzów. Były to wzruszające momenty dla nas wszystkich.

Przebywanie w cyberprzestrzeni z osobami z początku całkowicie nam obcymi i zwykle anonimowymi, pozwalało na otwieranie się na inne spojrzenie na religię wyznawaną przez katolików jak i zdeklarowanych ateistów (tak, ateizm też jest religią), jednocześnie dając okazję do świadczenia o Chrystusie, cierpliwego tłumaczenia zagadnień teologicznych, zdrowotnych i społecznych. Choć nie można było przy tym uniknąć sporów, to jednak wierzymy, że pozwoliło to spojrzeć na człowieka jako jedność ciała i ducha, jaka nie może prawidłowo funkcjonować bez Boga, ignorując jednocześnie zasady dotyczące zdrowia. Zadaniem takich projektów, jakie prowadzimy w nadzieja.tv, jest przecież informowanie ludzi o potrzebie przemiany duchowej w swoim życiu. Co zaś z tego zostanie w głowach i sercach naszych rozmówców okaże się podczas kontynuacji kolejnych programów z tej serii.

Zobacz projekt!

Więcej:

Zarejestruj się na Kongres 2023

Posiłki  Siostra Renata Parma będzie kierować wyżywieniem w trakcie nadchodzącego kongresu ASI Polska. Posiłki będą wegetariańskie.  Jeśli jesteś zainteresowany wyżywieniem na kongresie, prosimy o wypełnienie

Kongres 2023 w Jeleniej Górze

Organizacja Kongresu ASI Polska w roku 2023 planowana jest w Diecezji Zachodniej, prawdopodobnie w nowo wyremontowanym budynku Kościoła ADS w Jeleniej Górze. Pamiętaj, aby już

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Używamy plików cookie, aby nasza strona mogła prawidłowo funkcjonować. Więcej informacji